AKADEMİ BASIN VE YAYINCILIK

Tıp, Hemşirelik, Sağlık Okulları Kitapları

ANASAYFA


     HEMŞİRELİK BAKIM PLANLARI: TANILAR, GİRİŞİMLER VE SONUÇLAR

   
Ürün Özellikleri
Editörler: Prof. Dr. Sevilay ŞENOL ÇELİK, Prof. Dr. Ayişe KARADAĞ
 Sipariş        Detaylar
 
 
Detaylar

Liste Fiyatı: 105.00 TL


İndirimli Fiyatı: 80.00 TL (Perakende fiyatı)


İndirimli Fiyatı: 75.00 TL (Toplu alım fiyatı 10 kitap ve üstü alımlarda geçerli olan fiyat  
ayrıca 10 kitap ve üstü alımda kargo ücretini biz  karşılıyoruz) 
Baskı Yılı: 2019

Sayfa: 960 sayfa
Değerli Okurlar,

Bu kitabın öncelikli amacı, hemşireliğin varoluş nedeni olan “etkili ve güvenli bakıma” katkı sağlamaktır. Hemşireliği diğer sağlık disiplinlerinden ve hemşirelik bakımını genel bakımdan ayırt edici özelliği, sağlık hizmetinin sunumunda kendine özgü bilimsel yaklaşımı olmasıdır. “Hemşirelik Süreci Sistemi” “Hemşirelikte Problem Çözme Yaklaşımı” gibi değişik isimlerle bilinen bu özgün yaklaşımın uygulamadaki karşılığı; tanı, girişim ve sonuçları içeren “Hemşirelik Bakım Planıdır.”

Hemşirelik Bakım Planları: Tanılar, Girişimler ve Sonuçlar kitabı, çalışan hemşirelere ve eğitim süreci içinde olan hemşirelik öğrencilerine yönelik hazırlanmıştır. Kitap okuyucuya klinik alanda sık karşılaşılan sağlık sorunlarına ilişkin vakalar üzerinde; tanı koyma, uygun girişimleri seçme, bakımın sonuçlarını uygun şekilde değerlendirme ve ifade etmeye ilişkin kapsamlı öğrenme deneyimi yaşatarak “Bakım Planı” hazırlanmasını kolaylaştırır.

Kitabın içeriğinin oluşturulmasında öncelikle “Hemşirelik Süreci”, “Hemşirelik Tanıları” gibi genel konulara yer verilerek okuyucunun hemşirelik sürecinin hemşirelik tanıları ve girişimlerinin tarihsel gelişimini, önemini, tanımlarını, bileşenlerini, uygulamada kullanıma ilişkin yararlı ipuçlarını ve ifade ediliş biçimlerini kavramaları amaçlanmıştır. Kitapta; vaka örnekleri yer almaktadır. Vakalar, oldukça geniş bir yelpazede hemşireliğin tüm konu alanlarında, hem yetişkinlere hem de çocuklara yönelik sağlık sorunlarına odaklanmıştır. Yetişkin bireylere yönelik vakalar sistematik olarak; “kardiyovasküler sistem, solunum sistemi, üriner sistem, sinir sistemi, endokrin sistem, gastrointestinal sistem, hematolojik sistem, kas-iskelet sistemi, kulak - burun - boğaz ve göz” konu alanlarındaki sorunlarda, çocuklara yönelik vakalar; “solunum sistemi, yanık, serebral palsi, çocuk istismarı ve ihmali, diyabet, gastroenterit, otit ve zehirlenme” konu alanlarındaki sorunlarda hemşirelik tanılarını, girişimlerini ve bakım sonuçlarını içermektedir. Kitapta ayrıca Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği alanında “gebelikte kanama, servikal yetersizlik, diabetes mellitus, postpartum yara enfeksiyonu, preklemsi/eklemsi, doğum eylemi ve erken membran rüptürü” vakaları, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği alanında “anksiyete bozukluğu, şizofreni ve madde bağımlılığı” vakaları ve özellikli bakım alanlarında “HIV, yara bakımı, kanser, uzamış yatak istirahati, palyatif bakım, perioperatif bakım, ağrıda bakım ve yaşlı bakımı” vaka örnekleri verilmiştir.

Vaka örneklerinin yazımında önce ilgili sağlık sorunu hakkında güncel bilgiler verilerek okuyucunun bilgi edinmesi veya bilgisini güncellemesi amaçlanmıştır. Ardından vakaya ilişkin tüm objektif ve sübjektif verileri içeren sağlık öyküsü, fiziksel değerlendirme bulguları ve laboratuvar bulguları sunulmuştur. Verilerin elde edilmesinde Gordon’un “Fonksiyonel Sağlık Örüntüleri Modeli”nden yararlanılmış, hemşirelik tanıları için “Kuzey Amerika Hemşirelik Tanıları Birliği (North America Nursing Diagnosis Association – NANDA 2015-2017)” tarafından geliştirilen tanılar, hemşirelik girişimleri için “Hemşirelik Girişimleri Sınıflaması (Nursing Intervention Classification – NIC) ve bakımın sonuçlarının değerlendirmesi için “Hemşirelik Sonuçları Sınıflaması (Nursing Outcomes Classification – NOC) kullanılmıştır.

Alanında uzman olan akademisyenlerin güncel kaynaklar ve mesleki deneyimlerine dayanarak yazdıkları bu eser, profesyonel hemşirelik bakımının planlamasından değerlendirmesine kadar olan tüm süreçleri NANDA, NIC ve NOC doğrultusunda okuyucuya sunmaktadır.

Bu eserin, toplumun kaliteli hemşirelik bakım hizmeti almasına, öğrencilerin hemşirelik bakım planlarını keyifle ve kolaylıkla öğrenmelerine, hemşire eğitimcilerin ve hemşirelerin yaşam boyu öğrenme amaçlarına katkı sağlaması dileği ile,

Tüm yazarlarımıza ve kitaptan yararlanacak olan okuyucularımıza en içten teşekkürlerimizi sunarız.

Saygılarımızla... 


Editörler:
Prof. Dr. Sevilay ŞENOL ÇELİK    Prof.Dr. Ayişe KARADAĞ
 
 
Sipariş Formu
Ad Soyad
Adres
Telefon
E-Mail
İl
Mesaj
Kitap İsmi
Sipariş Adedi
Okul İsmi
 
 
 
Saat
Takvim
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.93635.9601
Euro6.53256.5587
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam55
Toplam Ziyaret224782