AKADEMİ BASIN VE YAYINCILIK

Tıp, Hemşirelik, Sağlık Okulları Kitapları

FOTOKOPİ KORSAN KİTABA HAYIR

BİLİME VE EMEĞE
EVET

FOTOKOPİYE VE KORSANA HAYIR

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER LÜTFEN AŞAĞIDAKİ YAZIYI OKUYUN VE VİCDANINIZA DANIŞIN!!!

Fotokopi Çektirmek Kitap Almaktan Daha Ucuz mudur?
Gerçekten fotokopi ucuz olsa, öncelikle yayınevleri bu fırsatı kaçırmaz ve kitaplarını matbaalarda değil, fotokopicilerde bastırmayı tercih ederlerdi. Fakat maalesef durum böyle değildir. Fotokopi daha ucuz görünüyor. Çünkü yayınevlerinin ödemek zorunda olduğu bazı giderleri üstlenmiyorlar. Mesela yazarlara telif ödemiyorlar, kitabın dizgi, tasarım ve tanıtım gibi maliyetlerine katlanmıyorlar, bandrol satın almıyorlar, yayınevlerinin ödemekle yükümlü olduğu pek çok vergi ve harcı ödemiyorlar. Eğer fotokopiciler de bu maliyetleri ödemek zorunda kalsalar, ürettikleri kitapların fiyatları, fotokopisini çektikleri kitapların en az 2 katına ulaşırdı.

Bir Sömestr’de Okunacak Kitabı Satın Almaya Gerek Var mı?
Öğrencilerin kitap almama gerekçeleri arasında bu da önemli bir paya sahip. Oysa üniversitede satın alınan kitap, bir meslek kitabı! Yani gelecekte bu mesleği yapacak her öğrenci, takıldığı konuyu açıp bu kitaplardan çözmeye çalışacak. Hatta belki ihtiyaç duyup, o konudaki benzer diğer kitapları da satın alacak.
Üniversite yıllarında öğrenciler sadece bilgi almıyorlar, aynı zamanda gelecekte kendilerini başarılı kılacak temel alışkanlıkları da ediniyorlar. Kişisel ve mesleki kütüphane oluşturmanın önemini kavrayamayan bir öğrencinin, mezun olduktan sonra meslek sınavlarına hazırlanmak için telaşla kitap arayışına girmesi, oldukça ilginç bir çelişki oluşturuyor. Hâlbuki meslek sınavlarında sorulan konular, tamamıyla üniversitede okunan derslerden oluşuyor.
Dolayısıyla zamanında bu derslerde okunan kitaplar satın alınarak muhafaza edilirse, öğrencinin tek yapması gereken bu kitaplardan bir kez daha çalışarak bilgilerini tazelemek olacaktır.

Sonuçta Kim Kaybediyor?

Sonuç olarak; "Korsan Fotokopi"den sadece fotokopiciler kazanıyor ve her yıl daha gelişmiş daha pahalı ithal makineler satın alıyor, ama tüm Türkiye kaybediyor. Türkiye UNESCO`nun kültür haritasında yer aldığı Ortadoğu bölgesiyle birlikte en karanlık bölgede yer alıyor.

Yayıncılar kaybediyor;
çünkü yeterli sermaye birikimi sağlanamadığı için, yurtdışındaki benzerlerine yaklaşmaktan uzak içerik ve kalitede kitaplar üretebiliyor.

Yazarlar kaybediyor;
çünkü yıllarca emek verdiği eserlerin yasa dışı bir şekilde izinsiz çoğaltılması, eserlerini geliştirmek ve yenilerini hazırlamak konusunda şevklerini kırıyor.

Üniversiteler kaybediyor;
çünkü yapılan bilimsel çalışmalar yayınevlerinin yeterli sermaye birikimi olmadığı için yayınlanamıyor ve çoğu araştırmacının bu çalışmalardan haberi olmuyor, akademik birikim arttırılamıyor.

Öğrenciler kaybediyor;
çünkü fotokopiyle çoğalttıkları kitapların arkasını müsvedde kullanıp, kendilerine gelecekte de lazım olacak temel meslek kitaplarını, sayfa sayfa çöpe atıyorlar.

Devlet kaybediyor;
çünkü yayıncılardan aldığı 18 farklı vergi ve harçtan mahrum kalıyor.

Lütfen bunları bir kez daha düşünün!


Ayrıca
bir kitaptan fotokopi çekip çoğaltmanın suç olduğunu, 2 yıldan 4 yıla kadar hapis, 50-150 bin lira arası para cezası olduğunu bu işe teşebbüs eden herkese hatırlatmanızı rica ederiz.BİLİME VE EMEĞE
EVET

FOTOKOPİYE VE KORSANA HAYIRSaat
Takvim
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.54937.5796
Euro8.79898.8341
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam143
Toplam Ziyaret244191